Tvorte s detmi doma

 a zabavte sa s hlinou spolu s nimi…   

Často mi hovoria mamičky a tatinovia detí, ktoré navštevujú moje krúžky hlinohrania, že ich ratolesti tvorenie z hliny veľmi baví a preto by s nimi radi tvorili aj doma. Nevedia však ako a čo majú s deťmi modelovať a kde vhodnú modelovaciu hlinu zakúpiť. Napadlo mi preto vytvoriť na svojej stránke blog a prostredníctvom neho potrebné informácie rodičom a všetkým zanieteným hlinohráčom poskytnúť. V podobe článkov, obrázkov, postupov a tiež ponúknuť vhodný materiál a pomôcky na modelovanie.

Venujem sa modelovaniu s deťmi približne 10 rokov a zo získaných skúseností viem, že už s 1,5 ročným dieťaťom sa dá pri hline príjemne a zmysluplne stráviť čas, chce to len trpezlivý a citlivý prístup. Tiež správny postup, aj keď ten je možno trochu podružnejší, lebo pre dieťa je najpodstatnejšia skutočnosť, že rodič je v danej chvíli s ním a venuje mu svoju pozornosť a svoj vzácny čas…

Práca s hlinou rozvíja v dieťati fantáziu, jemnú motoriku a precvičuje praktickú zručnosť prostredníctvom zážitkového učenia. Deti pri práci s hlinou precvičujú pohybové schopnosti rúk a prstov, pri uchopovaní, mačkaní, otláčaní, trhaní, stláčaní, spájaní. Skúmajú, experimentujú, nachádzajú riešenia, možnosti…Priaznivý vplyv na činnosť detského mozgu je možnosť svoje predstavy a fantázie okamžite aplikovať do hliny a zhmotniť. Aj niektoré „aktívnejšie“ deti vydržia pri modelovaní dlhší čas, keď ich zaujme. To formuje a postupne predlžuje ich pozornosť, schopnosť sústrediť sa na činnosť, ktorej sa momentálne venujú. 

V obchodoch dnes už nájdeme veľké množstvo modelovacích hmôt pre deti, ale žiadna podľa môjho názoru neprináša takú hodnotu, ako naozajstná „živá hlina“, pochádzajúca z matky zeme. Čerstvo nakopaná hlina obsahuje íly, piesok, minerály, rozložené biologické častice rastlín, chrobákov, prachové častice hornín. Živly-vodu, vzduch a v konečnej fáze do nej vstupuje aj oheň, ktorým dvojnásobne prechádza pri pálení v keramickej peci. Farbu po výpale jej dodáva obsah železa, čím väčšie množstvo obsahuje, tým je viac sfarbená do červena. Hlina je skrátka prastarý,už našimi predkami používaný materiál, plný dobrej energie:-)   

Už starí hrnčiari hľadali vhodné ložiská hliny. Po ich objavení hlinu nakopali a nechávali ju pod holým nebom odstáť (odležať) prejsť mrazom, daždom, slnkom a vetrom, čím sa prebiehajúcimi chemickými a biologickými procesmi v hline, zvýšila jej plasticita. Hlinu prekopávali a prevracali, lopatami, vyberali kamene a roztĺkali veľké hrudy. Aby zmäkla a stala sa tvárnou, polievali ju vodou a hnietili nohami. Až potom, ju spracovali a použili na výrobu v tom čase tak potrebných a každodenne využívaných nádob, ako hrncov, tanierov, pohárov, džbánov, kalichov, črpákov, čutor, mís a misiek…Po vysušení tovar pálili v peciach na drevo, glazovali aby črep nepresakoval a znovu vypálili.

Poznáme viac druhov hliny, ako kamenina, pórovina, porcelán, šamotova a džbánkarska hlina. S deťmi modelujem zo šamotovej a džbánkarskej. Na väčšie objekty kde netreba zvýrazňovať malé detajly používame šamotku, ktorá obsahuje väčšie čiastočky šamotu, je hrubšia a drsnejšia…Džbánkarsku hlinu používame častejšie, je hladká, plastická a vidieť na nej aj najmenšie detajly.

Ako začať modelovať s najmenšími deťmi

Pripravíme si: 

  1. Igelitový obrus na pokrytie stola 
  2. Podložku, môže byť silikónová na vaľkanie cesta, ale lepšia je jemne savá, napríklad z dreva, alebo sololitu 
  3. Špajle 
  4. Tupý (bezpečný) nožík 
  5. Detský drevený valček 
  6. Kovové, alebo umelé vykrajovačky. Detičkám oblečieme staršie tričko, alebo pláštiky

 

                    

 1. Dieťatku dáme do rúk kúsok hliny a dáme mu chvíľku na to, aby ju dobre preskúmalo… Potom mu ukážeme (pokiaľ to už samo nezistilo), ako sa dá stláčať, mačkať,  trhať a zas naspäť spájať…

                    

2. po oboznámení sa s materiálom, dáme mu do rúk špajlu, ktorou môže do hliny vpichovať dierky, ryť do nej, kúsky napichovať na špajlu, schovávať špajlu do hliny…zo skúseností viem, že toto je pre najmenšie detičky tá najzábavnejšia časť:-)              

                    

3. Dieťatku vločíme do rúk kúsok hliny a my si kúsok zoberieme tiež. Spolu šúľame šulček, každý zo svojej hliny. Potom dieťa pomocou nožíka krája šulčeky (hadíky) na malé kúsky.

                         

 4. Zoberieme ďalší kúsok hliny, veľkosťou, ako naša dlaň. Pomôžeme dieťatku vyvaľkať plát hliny. Dôležité je stále ju otáčať, aby sa nám neprilepila na podložku. Z plátu spolu vyrezávame s vykrajovačkami obrazce-motíliky, zajace, srdiečka… Dieťatku ukážeme, ako ich prstom vytlačí z vykrajovačky. Vykrojené tvary necháme zaschnúť na kúsku kartónu vystrihnutého z krabice.

Oboznámenie sa hlinou a nástrojmi ako špajla, nožík a valček máme za sebou, predpokladaný čas činnosti je cca 30-50 minút, záleží od veku a schopnosti koncentrácie detí.

Nájdete nás aj na Facebooku

                     

2 comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *